Колумни

ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШ

Значи, можело. Можело во кризна состојба, како што се сега шумските пожари, државата навремено да ги искоординира сите институции за да може ефикасно да интервенира. Толку многу...

Повеќе

ТАШМАРУНИШТА ВО ВАШИНГТОН

Дај, некој нека му свари чај од нане на премиерот Христијан Мицкоски. Отиде во Вашингтон на прослава на 75 години од НАТО, седеше на иста маса со уште 31 шефови на држави и...

Повеќе

ОСЛОБОДЕТЕ ГИ ОСЛОБОДИТЕЛИТЕ

Супер е што Владата решила да ги укине економските директори на скопските клиники. Останува уште - да ги укине. После 10 изјави и 5-6 соопштенија и три-четири интервјуа во кои...

Повеќе

ЏЕНТЛМЕНСКИ ДОГОВОР

Состојбата е редовна. Само, овојпат не е национална катастрофа затоа што ВМРО-ДПМНЕ е на власт. Откако победија на изборите, цело време си наоѓаат начин како да си попуштат и да...

Повеќе

ЕКСПЕРТИ ЗА ВОДА

Европската унија на 25 јуни ќе ги почне пристапните преговори со Украина и Молдавија. Блазе си им. Немаат тие толку големи проблеми со добри соседи како што си имаме ние со...

Повеќе

МАРШАЛОВ ФОНД

Цела држава ни е репрезентативен примерок на кој може да се прави студија на случај за ненадлежност. Можеме да одиме по светот и да им држиме обуки за ненадлежност на тамошните...

Повеќе

ЗА СРЕЌА, СМРДИ

Те гласале половина милион граѓани и првата работа што ќе ја направиш кога ќе дојдеш на власт е да направиш четири нови министерства.  Првата работа за којашто се фати новото...

Повеќе

МОЛК НА СКРШЕНИТЕ ГЛАВИ

Не знам дали на изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието да гледаме како на покајување од ВМРО-ДПМНЕ за нападот на Собранието што го направија на 27 април 2017, или...

Повеќе

ХАЛКИДИКИ И ТЕСАЛОНИКИ

Да уживаме во празничниот продолжен викенд. Борбата за името може да паузира. Македонската писменост се слави во Грција. Има ли посоодветно место да се оддаде почит кон браќата...

Повеќе

Е ПА, АЈ ФИРОМ ДА ГО ВРАТИМЕ

Кусо траеше славата на новата претседателка Гордана Сиљановска-Давкова. Само три-четири часа. Истите државници, дипломати и официјални лица што напладне ѝ честитаа за...

Повеќе

ВИСТИНСКИ ПРИЈАТЕЛИ

Е па, ако не, ај ВМРО да го вратиме. Честитки. Сега е веќе губење време ако се анализира како и зошто СДСМ доживеа историски најголем пораз на изборите. Впрочем, некои од нив...

Повеќе

ДРВО СО ПАРИ

На пет дена до парламентарните избори и вториот круг претседателски избори, ми се чини беспредметно да се анализира кој што кажал на митинзите, кој како се однесувал во...

Повеќе

О, ДУШО МОЈА

По катастрофалниот резултат на СДСМ во првиот круг на претседателските избори, каде што разликата меѓу Гордана Сиљановска-Давкова и Стево Пендаровски е 180.000 гласови, најдобро...

Повеќе

МУРТИ И КУРТИ

Ај сега, на распуст. Одиме на избори. Бог да чува. Средите кога ќе се одржуваат изборите се прогласени за неработни денови. Со одлука на Владата. Со образложение - непречено да...

Повеќе

ДОЗВОЛА ЗА КРАДЕЊЕ

Продолжува конзистентната политика во Македонија да се наградуваат ајдуците, а да се казнуваат даночните обврзници. Европската комисија бара во рок од 30 до 45 дена државата да...

Повеќе

ИЗВИНЕТЕ ЗА НЕРВОЗАТА

Најинтересниот дел од телевизискиот лидерски дуел помеѓу Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски беше кога на екранот се појави лото девојката Марјана Станојковска. Политичкиот...

Повеќе

БИТКА ЗА РЕФУС

Не знам дали е до тоа што Македонија е мала, па сите на некој начин се познаваме, дали е до заморот од веќе тридецениската транзиција и разочараноста дека многу тешко мрдаме,...

Повеќе

АПСУРДЕН ПРЕСВРТ

Стејт департментот на САД го стави градоначалникот на Карпош и кандидат за претседател на државата Стевчо Јакимовски на црната листа, затоа што „бил вклучен во коруптивни дела,...

Повеќе

ДОЈДЕ УТРЕ

Управата за водење матични книги му се извини на градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски, затоа што наместо извод од венчани на неговиот син и на снаа му им издала...

Повеќе

ПАЃА НОЌ, ПАЃА КРИТЕРИУМ

На претседателските и парламентарните избори на 24 април и на 8 мај ќе може да се гласа со лична карта или пасош чија важност истекла во периодот од девет месеци пред денот на...

Повеќе

НИЗ ВЕТЕР

Предизборната кампања почна со сеење страв. СДСМ нѐ плаши дека ќе ни се врати ВМРО. ВМРО нѐ плаши дека ќе ни остане СДСМ. ДУИ не гледа внатрешен непријател, па затоа нѐ плаши со...

Повеќе

СЕНДВИЧ ЗА ПАСОШОТ

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацлиев се спотерал среде ноќ до граничниот премин Богородица, за лично да го пречека камионот со 140.000 обрасци за...

Повеќе

НА ШТРЕК

Хит на неделата ми е една слика од македонската амбасада во Брисел. Отишол техничкиот премиер Талат Џафери во седиштето на ЕУ. Да го потврди европскиот пат на земјата. Оти, нели...

Повеќе

МАГАРЕШКА КЛУПА

Се ближат изборите. Партиите си нарачуваат анкети за популарноста, си се храбрат колку се јаки, лицитираат со број на гласачи, на избрани пратеници, прават комбинации кој со...

Повеќе

ДРЖАВЕН ПРИТВОР

Судската мерка претпазливост - одземање на патна исправа за осомничени и обвинети за криминал - веќе губи смисла. Од 13 февруари половина граѓани, ни криви ни должни, ни...

Повеќе

ПОРАЗ КАКО ПОБЕДА

Дваесет и четири ученици од основните и 26 ученици од средните училишта во Штип не се појавиле на часови во второто полугодие. Со нивните родители заминале во странство. Не е...

Повеќе

ДОАЃА ВРЕМЕ

Ова што ВМРО-ДПМНЕ вика дека ќе учествува со министри во техничката влада, ама нема да гласа за Владата, колку и да е глупаво, не е и необјасниво, кога станува збор за...

Повеќе

ДУПЛИ ТРОШОК

За нападот од осуммина насилници во МНАВ предводен од шефот на огранокот на ДУИ во Чаир, Беким Незири, директорот Фахрудин Хамиди велеше дека е обично кошкање како што има во...

Повеќе

ПРИЈАТЕН ЛЕТ

Кога го читаш соопштението на МВР за упадот во зградата на државната компанија М-НАВ на Скопскиот аеродром, чиниш дека е обично соопштение за некоја тепачка во оние...

Повеќе

ПРАВДА ЗА ЌОСЕТО

Како што почна, не многу оптимистички, така и си завршува 2023. Со истите вести што сведочат за катастрофата во судството, правосудството, за неказнивоста, корупцијата, за балансерот за вработување...

Повеќе

НОВОГОДИШНИ КРАСТАВИЦИ

Почна владината кампања од 350.000 евра „Европска иднина, поблиску од било кога“, а јас уште не стигнав да одам на некоја трибина за конечно да ги разберам „реформите кои ќе...

Повеќе

КАФЕТО НА ОРБАН

Значи, Украина што е во војна со Русија и Молдавија што нема контрола на целата територија може да почне безусловни преговори со ЕУ, ама Македонија без Бугари во Устав не може....

Повеќе

НЕКАЗНИВОСТА ДОБИ ЛИК И ИМЕ

Љупчо Палевски Палчо, осомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, не е од вчера. Тој има завидна кариера како...

Повеќе

ШУШКА МОЛИКА

Значи, можело. Не било толку сложено да се искосат тревата и грмушките околу патот од Скопскиот аеродром  до салата „Борис Трајковски“ кадешто се одржуваше Министерскиот совет...

Повеќе

ИЗБРКАНИ ОД ДОМА

Се погоди во странство да сретнам Македонци кои последнава деценија си заминале од дома. Тоа се луѓе за кои знам дека во Македонија имале супер успешна кариера, ама сепак си...

Повеќе

НИШ ЕКСПРЕС

Хит на неделата ми е дека ќе се гради брза пруга Скопје-Ниш. Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за транспорт Благоја Бочварски заминаа во Белград да потпишат меморандум...

Повеќе

БАЈ СИ, ПОПЕ

Бај си попе, бај си, јас пак кај мајка ќе си одам. Е така отприлика, вицепремиерот Бојан Маричиќ го претстави најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на...

Повеќе

ГРЕЈАЧИ НА СЕДИШТА

Кога претседателка на Врховен суд итно ќе биде повикана на сослушување во Судскиот совет затоа што во интервју изјавила дека има политички притисоци врз врховните судии,  тоа...

Повеќе

СОМОВИ И МЕЧКИ

Уште не можам да се соземам од радост по неочекуваниот успех на Македонија на патот кон ЕУ. Во Брисел се одржал билатералниот скрининг за Поглавјето „Рибарство“ и вицепремиерот...

Повеќе

КАКО ДА НЕ БИЛО

Кога во јули 2017 Зоран Заев стана премиер со ветувањето: „Ова зло никогаш да не се повтори“, владината коалиција предводена од СДСМ доби мандат од граѓаните да заврши само три...

Повеќе

ПРВАТА ПУШКА

Ех, кога би ја имале сите решителноста и единството на контролорите за летање, па да се побуниме против партиските вработувања на неспособни кадри во државните институции. Па и...

Повеќе

ЧАЈ И ЦВЕКЛО

Многу би сакал, Владата да ни пушти снимка од седницата на којашто министрите го правеле списокот на прехранбени производи на кои данокот на додадена вредност се зголемува од 5...

Повеќе

ДАЈ ДРУГА ТАБЛА

Не сфаќам. Зошто е голем скандал тоа што некоја пратеничка од опозицијата на собраниска говорница му рекла на вицепремиер дека е лигав? Па уште и тоа е главна вест од седница на...

Повеќе

ПОДОБРОТО ЗЛО

Па добро луѓе, каква е оваа ситуација? Така пее Игор Џамбазов, а и јас цел ден си ја потпевнувам песната „Каква е оваа ситуација?“, барајќи одговор на „прашањето што ја мачи...

Повеќе

НОВА БИТКА

Во земјава, тие што ги кршат законите се главни. Власта прави сè за ним да им го олесни животот. Се менуваат закони да им се угоди на поранешни арамии, сегашни арамии и арамии...

Повеќе

ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД

Ден на независноста славиме. Убав продолжен викенд. Чуму ваква разочараност? Па не е баш толку страшно тоа што со измените на Кривичниот закон Собранието изгласа помали казни за...

Повеќе

ВИЦОТЕКА

Па нели, бре, членовите на Антикорупциска комисија не ги бива? Нели, вицепремиерот Артан Груби пред два месеца викаше дека „има сомнежи во капацитетите“ на луѓето од...

Повеќе

ГАРАНТЕН ЛИСТ

Власта не треба со кампања нас да нè уверува дека ние сме Европа. Имавме таква кампања – „Сонцето е ѕвезда“ уште во 2005 кога станавме кандидати за ЕУ. Во меѓувреме, стотици...

Повеќе

РОМАНТИЧНА ПОЕЗИЈА

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека предлогот за менување на Уставот има само еден мотив: влез во ЕУ. Не е дека ја открива Америка кога вели дека „тоа го бара и го очекува...

Повеќе

БРЗА ПЉАЧКА

Поминаа дваесет и кусур години од воениот конфликт со паравоената ОНА во земјава. Ако сакаше власта досега да направи споменици на загинатите војници, полицајци и резервисти на...

Повеќе