Колумни

ЕМИЛИЈА И МАРТА

Целиот застој со проширувањето на ЕУ предизвикано од бугарското вето за Македонија, најубаво го срочи во само една реченица бугарската потпретседателка Илијана Јотова: „Кога се...

Повеќе

БЕГАЈ ТАМУ!

Не е баш пријатно да се слуша снимката на која спикерот Талат Џафери дрско и вулгарно им се обраќа на некои собраниски службеници. Онаа заповед „бегај, бегај таму!“ беше со...

Повеќе

БЛОКИРАНИ УМОВИ

  Што правите? Еве ништо, мај дојде, пролетта уште не запролетила, а ние ги шкртаме деновите до истекот на ултиматумот што Мицкоски му ги постави на Ковачевски - да си се нацртал...

Повеќе

ШКАРТ БРАКЧИЊА

Не можеш да им забележуваш на луѓето што бараат пари од државата. Не можеш ни да им забележуваш оти за сè што не им чини, виновна им е државата. Така е затоа што триесет години...

Повеќе

НЕМОЈ, БРАТЕ

До каде се работните групи на Димитар Ковачевски и Кирил Петков со кои Македонија и Бугарија ќе се свртат кон иднината? Уште колку понижувања треба да истрпиме од официјалната...

Повеќе

ВРАТИ ГО ЗЕЈТИНОТ

Дали некој верува дека ќе се открие причината за пожарот во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“ во скопската општина Центар? Дали некој верува и дека ќе има некоја...

Повеќе

ТИНУ-НИНУ

Кирил Божиновски, Драги Рашковски, Мухамед Зекири... Продолжи ја низата. Излегува дека функцијата генерален секретар на Владата била рентабилен бизнис. Со сето почитување на...

Повеќе

ОТВОРИ ВРАТА

Европската иднина на Македонија, ама и на Албанија е закочена поради 3.504 луѓе. Толку македонски граѓани се пишале како Бугари на пописот. Дека мајчин јазик им е бугарскиот...

Повеќе

КОМПЛЕКСНА ДИЈАГНОЗА

Ептен се израдував од победата на македонската фудбалска репрезентација против Италија. Уште ме држи добро расположение. Па и на сликата од трибините кога во ложа го видов...

Повеќе

СИТЕ СМЕ ФИКУСИ

Ѓорге, врати се. Сите сме фикуси. Тоа е пораката на Апелациониот суд откако пресуди условна осуда од шест месеци затвор и пола милион денари за штета, што Здравко Савески и...

Повеќе

ЈОВАНО, ЈОВАНКЕ

Не знам од каде потребата да се зазема страна помеѓу Русија и Америка за војната во Украина. Да им се ситиш на Американците затоа што Русите тепаат Украинци. Суверена држава го...

Повеќе

НУКЛЕАРНА ЗИМА

Добро, има ли во државава некој што ќе го казни ова воено профитерство што се прави и со храната и со горивото? Од Влада не очекувам само да го осуди вештачкото правење недостиг...

Повеќе

РУСКА ЧИЗМА

Додека чекаме работните групи на Кирил Петков и Димитар Ковачевски да се договорат дали за Македонците ќе важи темелната цивилизациска вредност на која се потпира Европската...

Повеќе

РАДИКАЛЕН МЕНАЏМЕНТ

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, од позиција на претседателка на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) ѝ се закани на Владата дека градоначалниците...

Повеќе

БИТОЛСКО ЏАМЧЕ

Владата ја покачи минималната плата за работниците. Е сега треба да им се покачат и платите на неработниците. Од УПОЗ, Синдикатот на државните и јавните службеници во...

Повеќе

ЕУ НА ГОЦЕ

Прославивме 150 години од раѓањето на Гоце Делчев. Тоа е историската личност родена во 19. век, која стана пречка за напредокот на Македонија кон ЕУ затоа што некаква заедничка...

Повеќе

СТАРА НАДЕЖ

Е па, ај честит нека ни е роденденот на Гоце Делчев што ќе го славиме заедно со Бугарите на 4 февруари. Почна втората година со оптимизам за решавање на спорот со Бугарија и...

Повеќе

РОМАНТИЧНО ДЕРЕЏЕ

Односите со Бугарија влегуваат во нова фаза – поетско романтична. Посетата на новиот бугарски премиер Кирил Петков почна со изјавата на новиот македонски премиер Димитар...

Повеќе

ЛЕПЧЕ И ПАРИЧКА

Кога како држава ќе дозволиш снабдувањето со топлина на главниот град да ти зависи од фирма чии сопственици никој не ги знае, ништо чудно тие да ѝ се смеат во фаца на Владата...

Повеќе

ДВА ДЕНА СПОКОЈ

Ех, кога секој ден би бил Бадник или Божик. Уште да го немаше и ова омикронов, па да си поуживавме во здодевноста. Плус, да ти е милина да ги читаш честитките на политичарите. Блика љубов,...

Повеќе

ПАНДЕВ И ЕЛМАС – НОВОГОДИШНА

Многу сакам 2022 да не биде историска година за Македонија. Колумнава за еден месец ќе наполни 31 година, и навистина веќе ми е збоктисано да пишувам за историски настани, историски датуми,...

Повеќе

СЛОБОДА БЕЗ ПРАВДА

Што и да напишеш за Зоран Заев во неделата кога си даде оставка од премиерската функција, ризикуваш да те обвинат или дека го браниш, или дека го напаѓаш. Трето нема. Тоа е...

Повеќе

ЕУ БЕЗ ТЕБЕ

Еј, пак нема датум за почеток на преговори со ЕУ. Баш фино. Ха, ха, ха... Овие од ЕУ пак го излажаа Заев. Ха, ха ха... А дека ние ако бевме власт, ќе ги фатевме во лагата. Кого...

Повеќе

БУГАРСКА ОФАНЗИВА

Да не се занесуваме. Не е ниту до цар Самоил, ниту до Гоце Делчев. А уште помалку е пак за Бугарите што немаат права во Македонија. За разлика од Македонците што ги имаат...

Повеќе

ВОЗБУДАТА РАСТЕ

Алтернатива е сè поблиску да одлучи дали да влезе во Владата. Возбудата расте. Цела недела секој ден се среќаваат Зоран Заев и Африм Гаши и по секоја средба соопштуваат дека...

Повеќе

ПРЕСПИЈ И ЗАБОРАВИ

Директорот на Државниот инспекторат за транспорт Руфи Хусеини, прво се жалеше дека немал доволно инспектори за да може да прави инспекции на сите транспортни фирми што имаат...

Повеќе

КУКОВО ЛЕТО

Имаме двојна драма. Ова најавиве за ново парламентарно мнозинство станаа исто како датумот за почеток на преговори со ЕУ и ветото од Бугарија. Еве денес ќе биде, утре ќе биде,...

Повеќе

ГЛЕЈ СИ СЕИР

А бе, глеј си сеир и прави се како да не си од тука. Сеирот е супер работа. Ама не е смешно кога ќе ти текне дека и ти си дел од сеирот. На пример, баш би сакал на случките од...

Повеќе

НАРОДЕ – ШТИКЛА!

НАТО – Штикла. Попис – Штикла. Честито народе! Таков билборд стоеше на крстосницата спроти Владата како дел од кампањата на СДСМ за локалните избори, на кои помина толку лошо...

Повеќе

РЕЗЕРВНА ТАТКОВИНА

Како што избраните функционери декларираат во Антикорупциска комисија со колку пари во банка и имот влегуваат во политиката, така и кога се кандидираат за јавна функција нека...

Повеќе

КАЖИ ФАЛА

Еј, ќе се повтори злото!? Па, сега ли ви текна? Граѓаните што ве донесоа на власт четири години ве предупредуваа: Внимавајте, злото ќе се повтори. А вие им викавте: Ај глеј си...

Повеќе

ВЕТЕР И МАГЛА

Се погоди да врне со денови, баш пред локални избори. Излегуваш од дома со свежи впечатоци од репликите и контрарепликите на кандидатите за градоначалници, маѓепсан од...

Повеќе

НЕПРИЈАТЕЛСКА БУГАРИЈА

Дали премиерот Зоран Заев уште спие на тоа уво дека со гушкање ќе ги убеди бугарските политичари да го дигнат ветото за почеток на преговорите со ЕУ? Замислете, и од него...

Повеќе

ДИВЈАЦИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН

Владата изготвила предлог-закон, според кој административните службеници наместо 40 ќе работат 36 часа неделно. Во петок ќе работат само 4 часа. А зошто во петок воопшто би...

Повеќе

БАНАЛНА БУГАРИЈА

Стварно станува банално веќе да се зборува за Бугарија. Исто како што на премиерот Зоран Заев веќе му е банално да одговара на прашања за модуларните болници, односно, како што...

Повеќе

ЧУРУК НАРОД

Значи стварно, срам да ни е. Да не си им во кожа на власта, на владините и општинските функционери, на државните директори и службеници во јавната администрација... Цело време...

Повеќе

КРАЈ НЕМА

И покрај сета тага, гнев и очај што ме обзеде по ужасниот пожар во тетовскиот Ковид-центар во кој загинаа 14 луѓе, немам што да кажам. Занемев од сознанието дека ова нема крај....

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ЕКСПРЕС

В среда, ќе славиме триесет години независна македонска држава. Некој што се родил на 8 септември 1991, ќе наполни триесет години. Дојдено им е времето да бидат градоначалник,...

Повеќе

НЕ СМЕ НАДЛЕЖНИ

Штом се собираат потписи за толку многу независни граѓански иницијативи за кандидати за советници во речиси сите поголеми општини, тоа е охрабрувачки за демократијата. Луѓето си...

Повеќе

СИСТЕМ ПУСУЛЧЕ

Децата изгубија цела школска година поради пандемијата. Не се речиси 6.000 починати само од ковид-19. Туку и илјадници луѓе без ковид страдаа, а некои и умреа затоа што не можеа...

Повеќе

30 ПРОЦЕНТИ

Цела земја гори, пола Европа дојде да ги гаси пожарите, ковид бројките растат вртоглаво, а првиот вицепремиер Артан Груби се чуди зошто има хистерија околу помпезната прослава...

Повеќе

МАГИЧЕН КРУГ

До каде сме со лекцииве од животот? На пример, што научивме после поројот во Шипковица во август 2015 кога загинаа шест луѓе? Исчистени ли се каналите? Пошумено ли е тоа што...

Повеќе

БОЈАН МИ ТЕКНА

Мореее, колку се исплашиле СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ од непартиските граѓанки и граѓани, па се ујдисаа да го сменат изборниот законик три месеци пред локалните избори. Каков кукавичлук...

Повеќе

СААТОТ НА МЕКШЕЈН

Еврокомесарот за проширување Оли Рен во декември 2007, на прашањето кога Македонија ќе добие датум за преговори раскажуваше вицови за композиторот Јан Сибелиус. Кога во шест...

Повеќе

БАКШИШ СУДИИ

Готово е. Проблемот со корупцијата во судството, па и воопшто во државната администрација е лоциран. Не би имало корупција, ако не би постоеле медиуми што измислуваат дека има...

Повеќе

МАНГУПИ И ШИЗИЦИ

Четири години се бореа против нелегалните урбанистички планови што ВМРО-ДПМНЕ ги носеше во четири саат сабајле и – се предадоа. СДСМ пак си пукаше во нога на три месеци пред...

Повеќе

ВИКАЈ ПОЛИЦИЈА

Слика прва – Ладовинка покрај езеро, Малку Отешево, малку Охрид. Таму, цела влада, сите амбасадори, политичари, министри, новинари, експерти, аналитичари... Цел свет се собрал...

Повеќе

БРАТСКИ МЕХАНИЗАМ

Кога бугарскиот претседател Румен Радев среде Брисел ќе изјави дека на сите треба да им биде јасно оти само од нив зависи европската иднина на Македонија и дека ако Македонците...

Повеќе

НЕМА АИР ОД ДЕВЕ БАИР

Што бараше Заев во Бугарија, кога ден претходно од Софија му кажаа дека немаат намера да го тргнат ветото за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ? Му рекоа „не доаѓај“, а...

Повеќе

ТРЕБЕЊЕ ВОШКИ

Ако прво Ангела Меркел, па сега и Џо Бајден и Емануел Макрон не успеат да го тргнат ветото на Бугарија за почеток на преговори на Македонија за влез во Европската унија, тогаш...

Повеќе